aktualnosci

 

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU

 

Projekt został już zakończony. Trwa procedura jego rozliczenia. Jednak spodziewam się jeszcze trzech publikacji, których współautorem jest prof. dr hab. inż. arch. Jan Rabiej:


1. artykuł pt. "Influence of the modernist determinants on the urban form of European city", który będzie opublikowany w Architecture - Civil Engineering - Environment ACEE (Politechnika Śląska) w grudniu 2016,


2. artykuł pt. "Architektura modernistycznych osiedli mieszkaniowych lat 1950-1990. Katowickie osiedle Tysiąclecia na tle przykładów europejskich" ma się ukazać na łamach czasopisma Architectus (Wydział Architektury Politechniki Wrocławskije),


3. artykuł pt. "Inwestycje publiczne europejskich miast postindustrialnych realizowane w obiektach kultury i nauki" zostanie opublikowany jako rozdział monografii w wydawnictwie pokonferencyjnym II Międzynarodowej Konferencji Katedry Urbanistyki Politechniki Śląskiej "Miasto-Region-Wieś": Wielkie inwestycje publiczne w miastach aglomeracji.

 

* * *

 

KOLEJNA PREZENTACJA WYSTAWY

 

Wystawa "WYSOKO, NISKO ... ZAWSZE GĘSTO" będzie prezentowania w dniach od 4 kwietnia do 3 maja 2016 r. w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. Wernisaż odbędzie się 11 kwietnia o godzinie 17.

 

* * *

 

WYDARZENIE PODSUMOWUJĄCE

 

17 marca 2016 r. miało miejsce wydarzenie podsumowujące projekt. Odbyło się ono w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Była to prezentacja zatytułowana "Modernistyczne determinanty w rozwoju przestrzennym Katowic", w ramach której miało miejsce przedstawienie wyników projektu i promocja monografii. Monografia zatytułowana "Determinanty modernizmu w rozwoju przestrzennym Katowic na tle przykładów europejskich" wydana została Wydawnictwo Politechniki Śląskiej.

Wydarzenie to zgromadziło przedstawicieli władz miejskich i regionalnych, społeczności akademickiej i mieszkańców miasta. Dziękuję wszystkim gościom za przybycie.

 

WYD



OKLADKA

 

* * *

 

PUBLICZNA OBRONA PRACY DOKTORSKIEJ

 

Publiczna obrona pracy doktorskiej odbyła się na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Promotorem pracy pt. "Modernistyczne determinanty w rozwoju przestrzennym Katowic na tle analogicznych przykładów miast europejskich" był pan profesor Jan Rabiej. Recenzentami pracy byli prof. dr hab. inż. arch. Ewa Węcławowicz-Gyurkovich z Politechniki Krakowskiej i dr hab. inż. arch. Szymon Opania z Politechniki Śląskiej

 

* * *

 

 

PREZENTACJA WYNIKÓW BADAŃ CZĄSTKOWYCH, GLIWICE 2015

 

W październiku 2015 r. wzięłam udział w II Międzynarodowej Konferencji Katedry Urbanistyki Politechniki Śląskiej "Miasto-Region-Wieś": Wielkie inwestycje publiczne w miastach aglomeracji (28-29.10.2015, Gliwice, Polska). Przestawiłam prezentację pt. "Inwestycje publiczne europejskich miast postindustrialnych realizowane w obiektach kultury i nauki". Powstał również artykuł, którego współautorem jest pan profesor Jan Rabiej, który oczekuje na publikację.

 

* * *

 

PREZENTACJA WYNIKÓW BADAŃ CZĄSTKOWYCH, SZCZYRK 2015

 

W maju 2015 r. wzięłam udział w XV Konferencji Naukowej Doktorantów Wydziałów Budownictwa w Szczyrku (07.05-08.05.2015). Było to okazją do zaprezentowania wyników cząstkowych w referacie pt. "Wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa Katowic na tle europejskiej architektury modernistycznej. Wybrane przykłady". Jednocześnie pod tym samy tytułem przygotowany i opublikowany został artykuł jako rozdział w recenzowanej monografii pt. "Współczesny stan wiedzy w inżynierii lądowej" wydanej pod redakcją Joanny Bzówki przez Wydawnictwo Politechniki Śląskiej.

 

* * *

 

KOLEJNA PREZENTACJA WYSTAWY

 

Wystawa "WYSOKO, NISKO ... ZAWSZE GĘSTO" będzie prezentowania w dniach od 2 do 28 lutego 2015 r. w Holu Głównym Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

 

* * *

 

PO WYSTAWIE

 

2 grudnia 2014 roku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy przygotowanej przeze mnie i dr inż. arch. Aleksandrę Postawę. Wśród gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością byli nestorzy śląskiej architektury Henryk Buszko i Jurand Jarecki, a także prof. Nina Juzwa reprezentująca Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej, dr Aneta Borowik - Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Roman Olszewski - Naczelnik Wydziału Budownictwa Urzędu Miasta Katowice oraz Krystyna Jurczewska-Płońska - Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gliwicach.

Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przybycie na otwarcie.

 

* * *

 

PATRONAT MEDIALNY

 

Nasza wystawa objęta została patronatem medialnym przez miesięcznik Architektura&Biznes. Informacje o wystawie znajdą się w grudniowym numerze, a relacja z uroczystego otwarcia w numerze styczniowym.

aib

* * *

 

ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ

 

W imieniu swoim oraz dr inż. arch. Aleksandry Postawy zapraszam na wystawę pt.:

 

Ewolucja zabudowy mieszkaniowej Katowic
w kontekście europejskich przykładów architektury modernistycznej

WYSOKO, NISKO . ZAWSZE GĘSTO

 

Otwarcie wystawy odbędzie się we wtorek 2 grudnia 2014 o godzinie 13.30 w lobby Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach przy ul. Akademickiej 7.

Wystawa dostępna będzie do zwiedzania w dniach 02.12.2014-14.12.2014.


Wystawa jest podsumowaniem wyjazdów studialnych, które zreazliwane zostały w 2014 r. ramach niniejszego projektu badawczego.


Wystawa ma na celu wykazać, że katowickie realizacje wpisywały się w europejskie trendy kształtowania modernistycznej zabudowy mieszkaniowej. Porównanie przykładów katowickich z realizacjami z takich miast jak Gdynia, Zlín w dzisiejszych Czechach, Saint-Étienne we Francji, Harlow, Stevenage, Crawley i Milton Keynes w Wielkiej Brytanii oraz Täby i Vällingby w Szwecji wskazać ma na związki z modernistycznym dziedzictwem Europy.

 

plakat

 

* * *

 

PODZIĘKOWANIA

 

Na zakończenie relacji z pierwszej części wyjazdów studialnych chciałabym bardzo podziękować Pani dr inż. arch. Aleksandrze Postawie za dotychczasową fantastyczną współpracę przy realizacji grantu - za kompetencje, zaangażowanie i okazaną życzliwość.

 

* * *

 

WYJAZD STUDIALNY DO ZLINA

 


Ostatni wyjazd studialny, do czeskiego Zlína, przeprowadzony został w dniach 24.10-28.10.2014. Pierwszego dnia miało miejsce spotkanie z Panią Ladislavą Horňákovą, przedstawicielką Regionalnej Galerii Sztuki w Zlínie (Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně). Kwerenda biblioteczna przeprowadzona została w czasie wizyty w 2012 r. Dlatego pozostały czas przeznaczony został na badania w terenie.

 

cze

 

* * *

 

WYJAZD STUDIALNY DO GDYNI

 


Wyjazd studialny do Gdyni odbył się w dniach 19.09-24.09.2014. W pierwszej kolejności wraz z dr inż. arch. Aleksandrą Postawą wzięłyśmy udział w IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Modernizm w Europie - Modernizm w Gdyni. Architektura XX wieku i jej waloryzacja". Po zakończeniu konferencji przeprowadzone zostały badania terenowe, głównie w dzielnicach powstałych w okresie międzywojennym.

 

gdy


* * *

WYJAZD STUDIALNY DO SZWECJI

 

Wyjazd studialny do Szwecji odbył się w dniach 03.05-11.05.2014. Tym razem przeprowadzone zostały badania terenowe w szwedzkich Nowych Miastach - Vällingby, które jest dzielnicą Sztokholmu oraz Taby będącym niezależnym miastem satelitarnym stolicy Szwecji. W ramach poszukiwania materiałów archiwalnych przeprowadzona została kwerenda biblioteczna w bibliotece Wydziału Architektury Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie (Royal Institute of Technology / Kungliga Tekniska Högskolan) oraz w bibliotece Centrum Architektury i Designu (Architektur- och Design Centrum).


W Sztokholmie miało miejsce spotkanie z Panem Hakanem Knutssonem, byłym/dawnym architektem miasta Täby (1990-2010). Było to ważne wydarzenia z uwagi na poruszaną problematykę planowania przestrzennego w mieście, którego wizerunek został ukształtowany w okresie modernizmu.


Szczególne podziękowania chciałabym skierować do Pana Hakana Knutssona - dawnego architekta miasta Täby. Bardzo dziękuję za spotkanie i przekazane wszelkie informacje. Dziękuję rozwieź pracownikom biblioteki Wydziału Architektury Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie (Royal Institute of Technology / Kungliga Tekniska Högskolan) oraz biblioteki Centrum Architektury i Designu (Architektur- och Design Centrum) za pomoc i uprzejmość.

 

szw1

 

szw2

 

szw3

 

* * *

 

WYJAZD STUDIALNY DO WIELKIEJ BRYTANII

 

W dniach 06.04-21.04.2014 przeprowadzony został wyjazd studialny do Wielkiej Brytanii. W ramach tego wyjazdu zostały zrealizowane badania w terenie w tzw. Nowych Miastach: Stevenage, Harlow, Crawley i Milton Keynes. W każdym z miast przeprowadzone zostały badania literaturowe w lokalnych bibliotekach, a także badania materiałów archiwalnych w Milton Keynes.


Bardzo dziękuję pracownikom bibliotek miejskich w Stevenage, Harlow i Crawley za pomoc i uprzejmość. Szczególnie dziękuję Pani Catherine McIntyre z Milton Keynes City Discovery Centre za wsparcie i cenne dla moich poszukiwań wskazówki.


UK1

 

UK2

 

UK3

 

uk4

 

* * *

 

WYJAZD STUDIALNY DO FRANCJI C.D.

 

W tym miejscu bardzo dziękuję osobom, które okazały mi wsparcie na etapie przygotowania wyjazdu do Saint-Etienne.


Za wszelką okazaną pomoc, zarówno w kwestiach merytorycznych jak i organizacji codziennego funkcjonowania w mieście, chciałabym podziękować Pani Agnieszce Rabiej. Pani Agnieszka jest studentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, która w roku akademickim 2013/2014 realizuje stypendium Erasmus w Ecole Nationale Supérieure d'Architecture de Saint-Etienne.

 

Szczególne podziękowania należą się Panu dr. Robertowi Pyce z Domu Miasta Saint-Etienne w Katowicach, który pośredniczył w nawiązaniu kontaktów z przedstawicielami merostwa w S-E.


Składam również podziękowania Panu Colinowi Rodetowi, Dyrektorowi Wydziału Urbanistyki Merostwa (Directeur de l'Urbanisme), który przyczynił się do zorganizowania spotkania w Merostwie. Serdeczne podziękowania kieruję również do Pani Laurane Ponsonnet (Mission Project Urbain, Directrice) i Panu Pascalowi Farrow (Pôle Développement Urbain), którzy zorganizowali to spotkanie. Dziękuję za podzielenie się doświadczeniami, a także za przekazane materiały.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc i zaangażowanie.

 

* * *

 

MARZEC 2014 - WYJAZD STUDIALNY DO FRANCJI

 

Wyjazd studialny do Francji zrealizowany został w dniach 01.03-13.03.2014. Celem wyjazdu było odwiedzenie Saint-Étienne - przemysłowego miasta położonego w regionie Rodan-Alpy (région Rhône-Alpes) oraz Hawru (Le Havre) - głównego ośrodka portowego na północnym wybrzeżu Francji. Poza intensywnymi badaniami w terenie przeprowadzona została kwerenda biblioteczna w bibliotece lokalnej mediateki (Médiatheque de Tarentaize) w Saint-Étienne oraz studia materiałów archiwalnych w Archiwum Miejskim w Hawrze.


Ważnym punktem wyjazdu było spotkanie z przedstawicielami merostw obu miast. Spotkania te pozwoliły na dyskusję i wymianę doświadczeń związanych z dziedzictwem modernizmu w kontekście współczesnego planowania przestrzennego.  

 

 zdjecie2 zdjecie 2

Saint- Étienne, osiedle Beaulieu

 

zdjecie 3 zdjecie 4

Le Havre, widok na kościół pw. św. Józefa

 

* * *

 

WIOSNA 2014

 

Wiosną 2014 roku zrealizowane zostały wyjazdy studialne do Francji, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Była to pierwsza część z zaplanowanych w projekcie wyjazdów. Przeprowadzone badania terenowe miały na celu rozpoznanie znaczenia w strukturze wybranych miast elementów urbanistyki i architektury (przestrzenie publiczne, zespołu zabudowy lub/i osiedla mieszkaniowe, pojedyncze obiekty) powstałych w okresie modernizmu. W wyjazdach studialnych wzięły udział mgr inż. arch. Aleksandra Tomkiewicz i mgr inż. arch. Aleksandra Postawa.

 

Zapraszam do relacji z wyjazdów.