aktualnosci

 

Jan Rabiej urodził się w Zabrzu w 1963 roku.


W latach 1983-1988 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach i jako wolny słuchacz na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W roku 1994 uzyskał na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej stopień naukowy doktora nauk technicznych. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w 2006 roku. Obecnie zatrudniony jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Politechnice Śląskiej. Od 2012 roku pełni funkcję Prodziekana Wydziału Architektury ds. Naukowych. Od 2013 kieruje Katedrą Teorii, Projektowania i Historii Architektury.

 

Zainteresowania zawodowe Jana Rabieja wytycza postrzeganie architektury jako fenomenu kulturowego, który łączy właściwości dzieła techniki z walorami dzieła sztuki. Przedmiot  opracowań teoretycznych ma bezpośredni związek z jego pracami projektowo-twórczymi. Jan Rabiej jest autorem ok. 40 samodzielnych publikacji naukowych, jest głównym projektantem zrealizowanych 12 obiektów architektonicznych (zespoły sakralne, zespoły mieszkalne, budynki biurowe, zakłady produkcyjne) i 27 wnętrz architektonicznych oraz jest autorem kilkudziesięciu projektów witraży i kompozycji malarskich.

 

 

Aleksandra Tomkiewicz (Kierownik Projektu) jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach (2004, dyplom z wyróżnieniem). Obecnie pracuje jako asystent naukowy w Katedrze Teorii, Projektowania i Historii Architektury oraz w rodzinnej pracowni projektowej.

 

Zainteresowania badawcze Aleksandry Tomkiewicz dotyczą historii przekształceń w strukturze przestrzennej współczesnych miast. Szczególne miejsce w jej badaniach zajmują miasta przemysłowe i procesy przemian jakim podlegają w dobie silnej konkurencji między miastami.

 

Z kolei doświadczenie zawodowe Aleksandry Tomkiewicz obejmuje udział w projektach z zakresu planowania przestrzennego oraz architektury, w zespole oraz jako główny projektant. Brała ona udział w opracowaniu dokumentów planistycznych na poziomie gminy/miasta oraz koncepcji przekształceń terenów zdegradowanych, a także projektów architektonicznych obiektów usług komercyjnych, obiektów służby zdrowia, zakładów produkcyjnych i budynków mieszkalnych.                 

      

 

Aleksandra Postawa